banner110

Yeni Eğitim Öğretim Yılında Yeni Uygulamalar

2016-2017 Eğitim ve öğretim yılını geride bırakırken sürekli yenilenen ve gelişen eğitim sisteminde gelinen nokta ve önümüzdeki eğitim yılında yaşanması beklenen yenilikler neler olacak? Bu konu ile ilgili ilgili Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ile Malatya gündem Haber portalı ve Malatya Life Dergisi olarak bir söyleşi yaptık.

10 Temmuz 2017 Pazartesi 20:14
banner77
Yeni Eğitim Öğretim Yılında Yeni Uygulamalar
banner122
 2016-2017 Eğitim ve öğretim yılını geride bırakırken sürekli yenilenen ve gelişen eğitim sisteminde gelinen nokta ve önümüzdeki eğitim yılında yaşanması beklenen yenilikler neler olacak? Bu konu ile ilgili ilgili Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ile Malatya gündem Haber portalı ve Malatya Life Dergisi olarak bir söyleşi yaptık.

Malatya’nın Eğitim Ağı Genişliyor..

Yeni öğretim yılında Malatya’da  8 yeni okulun daha hizmet vereceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “Bazı Okullarımızın %97’inin inşaatı bitti, %3’lik bir inşaatı henüz devam ediyor. Yeni açılacak 8 okulumuzla birlikte derslik sayılarımızda ciddi anlamda rahatlık sağlayacaktır ve tam gün eğitim hedefine ulaşmak için ciddi bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Geçmişte Yaşanan öğretmen açıklarının önümüzdeki yıl için tamamen giderildiğini açıklayan Ali Tatlı “Bu eğitim-öğretim yılı hiçbir dersimiz boş geçmeyecek.” Yani öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle birlikte şimdiden itibaren 2017/2018 yeni eğitim ve öğretim yılına hazırız” dedi.

2019 Yılına Kadar Tam Gün Eğitim Sistemine Geçilecek…

Bir süredir konuşulan Tam gün eğitim modeli ile ilgili son aşama hakkında bilgi veren Ali Tatlı “Tam gün eğitim ideal kabul edilen bir öğretim şeklidir. Tam gün eğitimle öğrenci esnek bir şekilde yayarak daha rahat bir eğitim alır. Böylelikle öğrenme - öğretme süreçleri daha başarılı olur. İlimiz de ise tam gün eğitime 2019 yılına kadar bütün okullarımızla geçmiş olacağız” dedi.

Ana Sınıflar Zorunlu Oluyor…

Tam gün eğitim modelinin hayata geçmesi ile birlikte tüm okullarda Ana Sınıflarının zorunlu olmasına yönelik çalışmalar hakkında da bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “ İlimiz pilot uygulama kapsamında değil ancak biz zorunluymuş gibi çalışmalarımızı yapacağız” dedi.

Değerler Eğitimi projesi…

Değerler Eğitimi projesi ve Amacı hakkında detaylı bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “ Eğitimin nihai hedefi değer yaratmak, değerleri tutarlı bir kişilik ekseninde toplumsal ortamda yapılandırmak bireyin ihtiyaç ve beklenti, koşul ve özelliklerine göre yorumlayarak düşünce, duygu, beceriler olarak eylem haline getirmiş bireyler yetiştirmektir.

Değerler eğitimi projesi, öğrencilerimizin sevgi, saygı, barış, iyimserlik, duyarlı olma, özgür düşünebilme, dürüstlük, hoşgörü,  sorumluluk, adalet,  güven, yardımseverlik v.b daha birçok manevi ve kültürel değeri tam olarak kavrayabilmeleri ve edinebilmeleri için yapılacak olan bilgilendirme, okul içi ve okul dışı etkinlikler, yarışmalar gibi uygulamaları içermekte olup okul-aile işbirliği gerektiren kapsamlı bir projedir.

Çocuklarımızın sağlıklı kişiliğin temel taşlarını oluşturan toplumsal ve evrensel değerleri kazanmalarını ve kişiliklerinin her yönüyle geliştirmelerini sağlamak, onları bu değerleri bir yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek, öğrencilerin temel insani özellikleri kazanabilmelerine yardımcı olmak, değerlere karşı duyarlılık oluşturmak ve onları davranışa dönüştürme konusunda öğrencilere rehberlik etmek bu projenin temel amaçlarıdır.

2016 2017 eğitim öğretim yılında ilimizde,  sevgi ve saygı, temizlik, doğruluk ve dürüstlük, yardımlaşma ve dayanışma, sabır, aile ve toplum, adalet ve sorumluluk  konulu değerler eğitimi tematik olarak işlendi” dedi.

Öğrenci ve Velilere Tatil Önerisi…

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılının sona ermesiyle başlayan yaz tatili için Öğrenci ve Velilere Önerilerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “ Tatil, bize ilişkilerimizi ve bilincimizi onarma fırsatı sunmalı. Sokağımızı, mahallemizi, şehrimizi, insanları başta olmak üzere bütün zenginliği ve renkliliği ile anlamaya çalışmalı ve aidiyet bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Ayrıca bol bol dinlenmeli ve her an kitap okumalıyız” dedi.

Zorunlu bağış yoktur…

Okul Bağışlarının Zorunlu olmadığına bir kez daha vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “ Zorunlu bağış yoktur, bağışlar gönüllülük esasına göre yapılır, Her bir velimizin okullarımıza yapacakları ayni ve nakdî bağışlar bizim için önemli ve değerlidir” dedi.

LYS ve TEOG Tercih Masası…

Tercih dönemlerinde öğrencilerin doğru tercih yapmalarını sağlamak amacı komisyonlar oluşturulduğuna vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “ İlimizde 30 tanesi ÖSYS, 60 tanesi TEOG olmak üzere 90 okulumuzda toplam 262 idareci ve öğretmenlerimizden oluşan TEOG ve ÖSYS komisyonları kurulmuştur” dedi.

Malatya’nın TEOG Başarısı…

TEOG sınavında ilimizin Türkiye de ilk 10 içerisine girmesi ile ilgili değerlendirme yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı “ Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemimiz 2014 yılından sonra okullardaki tüm süreçlerin sonuçlarının değerlendirilmesi üzerine kurgulanan öğrencilerimizin derslerde öğrencilerin ölçülmesine dayalı bir yazılı sınav modeli olarak algılanmaktadır.

Fırsat verildiğinde başarısız öğrenci veya öğretmenin olmayacağı gerçeğinden yola çıkarak Valimiz Mustafa Toprak’ın desteği ile başlattığımız “Birlikte başaralım” projesi ile il ve ilçelerimizde öğrenci, öğretmen, okul, veli, konum değerlendirmelerinin uzman ekipler tarafından ayrıntılı bir şekilde yaparak proje öncesi çalışmaların, proje boyunca da sistemli bir program dâhilinde yürütülmesine azami önem verdik.

Ve sonunda TEOG sınavı sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yapılan değerlendirmede ilimiz Türkiye de ilk ona girdi. Bununla gurur duyuyoruz. Emeği geçen öğretmen, öğrenci ve velilerimizi tebrik ediyorum.       Bu başarının devem etmesi için bizler de elimizden gelen gayreti sürdürüyoruz. Ümit ederim bu başarı sürekli devam eder. Sınıflarda öğrenci sayılarının az olması da bu başarıda etkin olan bir durum. Asıl önemli etken de velilerimizin çok bilinçli olması, eğitime önem vermesi. Kısacası tüm bu şartlar bir araya geldiğinde başarı kaçınılmaz oluyor” dedi.

 

banner120

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner138
  banner125
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Karikatür
  • Gelinen Son Nokta
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv