Enkaz altından çıktıktan sonra yaşadıklarını kaleme aldı

Asrın felaketinde Malatya'da evleri yıkılan ve enkazda kaldıktan sonra kurtarılan tiyatrocu İbrahim Şahin Uyumaz, yaşadıklarını konu alan 'Sesiz olun' kitabını yazdı. Uyumaz'ın hayali ise kitabını beyaz perdeye taşımak.

Asrın felaketinde Malatya’da evleri yıkılan ve enkazda kaldıktan sonra kurtarılan tiyatrocu İbrahim Şahin Uyumaz, yaşadıklarını konu alan ‘Sesiz olun’ kitabını yazdı. Uyumaz’ın hayali ise kitabını beyaz perdeye taşımak.

6 Şubat 2023’de yaşanan Kahramanmaraş merkezli 7,6 ve 7,7 büyüklüğündeki depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Malatya’da felaketin yıl dönümü yaklaşırken o gün yaşanan acılar yüreklerde halen ilk günkü gibi yer alıyor. Binlerce insan gibi depreme evinde yakalanan Malatyalı tiyatrocu İbrahim Şahin Uyumaz, yıkılan evlerinin enkazından bir süre sonra kendi çabaları ile kurtuldu.

O gün ailesi ile soğuk havada çadırda kalan Uyumaz, bu süreçte yaşadıklarını konu alan ‘Sesiz olun’ kitabını yazdı. Asrın felaketini bir depremzede olarak anlatan Uyumaz, “Malatya’mız ağır Hasar aldı. 6 Şubat Depreminde evimizde yakaladım, enkazdan kendi imamlarımla çıktım. Kış mevsimde hava soğuktu ve herkes dışarda Hürriyet Parkında çadırda ailem ile kaldım. Bu süreçte küçük küçük notlar aldım daha sonra bunu kaleme aldım ve kitabımı çıkardım” dedi.

24 Ocak 2020’de yaşanan Sivrice depremi sonrası da tiyatro gösterileri ile depremzede çocukların yanında olduklarını da anlatan Uyumaz, 3 sene sonra daha büyük bir felaket ile karşılaştıklarını söyledi. Bu süreçte yaşadıklarını da kaleme aldığını ifade eden Uyumaz, hayalinin ise yazdığı kitabın beyaz perdeye aktarılarak filminin çekilmesi olduğunu ifade etti.

Bakmadan Geçme