• Haberler
  • Malatya
  • Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı ve sulaması tamamlandı

Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı ve sulaması tamamlandı

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı'nda tüm imalatlar tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini ifade etti. Balta, sulama inşaatı da tamamlanan barajda 2024 yılı sulama sezonunda tarım arazilerinin can suyuna kavuşacağını söyledi.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nda tüm imalatlar tamamlanarak su tutma işleminin gerçekleştirildiğini ifade etti. Balta, sulama inşaatı da tamamlanan barajda 2024 yılı sulama sezonunda tarım arazilerinin can suyuna kavuşacağını söyledi.

Toplam 2 bin 530 dekar araziye hayat suyu verecek Doğanşehir Elmalı Barajı ve sulamasının bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, baraj ile birlikte sulama maliyetlerinin düşeceğini ve verimin artacağını ifade etti. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçinin farklı ürünler ekip dikebileceğini de ifade eden Balta, “Malatyalı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 9 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

Temelden 52 metre yüksekliğe sahip olan Malatya Doğanşehir Elmalı Barajı’nın gövdesi, ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildi. 1 Milyon metreküp depolama hacmine sahip olacak Baraj, 2 bin 530 dekar araziye hayat olacak.

Bakmadan Geçme