Nilüfer Aktaş Zontul

Kendi Rengini Yaşamayı Bilmek

Nilüfer Aktaş Zontul

 Renginde gizli insan

Ve unutma yavrucuğum,
Herkes rengini yaşar
Aydınlığın rengi /iç rengindi senin
Karanlıkta öyle
Sözleriyle başlamak ruhumuzdan döküleceklere tercüman olur’’ diye düşünüyorum. Doğuşuyladünyaya şeref veren insanoğlu.
İmar etme güzellik sunma imkânı verilmiş tek varlıktır insan. Avuçlarına, gönlüne, bedenine sunulmuş cevherlerle nice vakte özgün imzalar atmıştır.
İman inanç vicdan sevgi dörtgeninde huzura eren insan vahiy kaynağıyla beslendikçe kendine gelir. İç dünyasına sızar ve yaratılış kaynağından kendini tanır.
Kendini tanıyan birey mutlu olma potansiyeli en yüksek bireydir. Hangi kaynaktan su içeceğini bilir. Başını dişini ağrıtacakları bilir.
Dalacağı denizleri bilir, çıkacağı dorukları…
Motivasyon diye bangır bangır bağırıp yüklemeye çalıştığımız! Bedenimizde yüklü bu şifrelerin farkında olmaktır…
Özüne inmeyi başaran birey için artık başarısızlık yoktur. Fıtratında var olanlarla yol alma vaktidir. Öylece akar yaradılış kodlarına.
Bu bir sanat dalı olabilir, bir araştırma,bilim,teknik,edebiyat sağlık vs.
Yüreğinin aktığı hobiler uğraşılar sonra hayatını lezzetli kılar. Ataleti atmak!Sevdiği iş ve meşgalelerle kolay ve mümkün olacaktır.
Eğitimcilik ve yazarlık hayatımda istemediğim hiçbir işi yapmadım. Bedenim yapsa bile ruhum reddediyordu. Akıl- yürek- ruhun uyumlu işlevi insanı sevgiye, sevgiyle yapılan iş ise başarıya götürüyordu.
Sevgili çocuklarımıza öğretmemiz gereken temel hedefler öncelikle de bu olmalıdır
Kendini tanıyan, özüne inmeyi başaran birey
Mutluluğu kendi yaradılış kodlarında fark eden birey
Akıl-yürek-ruh işlevini denge ile yürüten birey
Bencillikten uzak,paylaşmayı sevgiyi de bu eksende içselleştirecektir. Düşe kalka yürüyüşünde elinden tuttuğumuz çocuklarımız eğitim iş aşamasında da tecrübelere ihtiyaç duyacaklardır. Onlara sunacağımız bu yansımalar akabinde onlar yollarını bulacaklardır.
 
Sevgi, vicdan sahibi bireyler kendinde ki cevherlerle yürüyüp başarıya ulaştığında toplum sağlıklı bir birey kazanmış olacaktır.
Statümüz, cinsiyetimiz, yaşadığımız yer neresi olursa olsun severek yaptığımız yaptırdığımız her şey kubbede hoş sada olacaktır ve toplum sevda ile imar olacaktır.
Azmin hırs olmadığı bilgisiyle hayallerine yürüyerek nice güzel tohumları yeşertecek gücü bulacağız inşallah.
Kendi rengini yaşadıkça ise renklenecektir 

Yazarın Diğer Yazıları